لیفت صورت

کشیدن پوست صورت یا Face Lift چیست؟

طبق تعریف بنیاد آموزش و تحقیقات مایو لیفت صورت یا کشیدن پوست، روشی نسبتا تهاجمی است که در آن، با ایجاد برش‌های اندک در نواحی کناری پوست صورت و کشیدن عضلات یا پوست در ناحیه موردنظر، لیفت و جوانسازی پوست انجام می‌شود.

در این روش معمولا برش‌ها بسیار کوچک، نامشخص و راحت ایجاد می‌شود. جراحی زیبایی کشیدن پوست صورت، بسیار ساده است و پیچیدگی چندانی برای پزشکان متخصص و باتجربه ندارد.

در این روش، هیچ نگرانی بابت باقی‌ماندن جای زخم و اسکار پوستی نیز وجود ندارد. زیرا برش‌های موردنیاز برای کشیدن پوست صورت، در نواحی نزدیک به رویش موها و یا در ناحیه پشت گوش قراردارد. همین موضوع موجب محبوبیت بیش از پیش روش کشیدن پوست صورت شده است.

لیفت صورت و گردن راه حلی منطقی برای جوانسازی

اگر به دنبال راهی برای کاهش چین و چروک و افتادگی پوست هستید، لیفت صورت و گردن به شما در جوانسازی پوست کمک می‌کند. هر ساله میلیون‌ها نفر برای بهبود ظاهر پوست خود از روش‌های مختلف لیفت استفاده می‌کنند. لیفت صورت یا فیس لیفت یکی از متدهای زیبایی است، که باعث کشش پوست صورت به سمت بالا می‌شود. در این حالت افتادگی پوست در قسمت گونه‌ها و خط فک از بین می‌رود و جوانسازی و شادابی پوست را به همراه دارد. در لیفت گردن هم با بالا کشیدن پوست و رفع چروک‌های ریز و عمیق، پوست جوان شده و ظاهری مطلوب پیدا می‌کند. اولین علائم مربوط به پیری در ناحیه گردن دیده می‌شود. افتادگی پوست این ناحیه، چین و چروک و از بین رفتن انعطاف‌پذیری با روش‌های لیفتینگ گردن و صورت تا حدودی بهبود پیدا می‌کند.

پیش از هر اقدامی برای لیفت صورت و گردن با پزشک متخصص زیبایی یا جراح پلاستیک مشاوره داشته باشید. پزشک پس از معاینه صورت و گردن تشخیص می‌دهد که شما کاندید مناسبی هستید یا نه.

لیفت صورت و گردن به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. هر کدام از این روش‌ها برای افراد خاصی کاربرد دارند. در ادامه مطلب به انواع روش های لیفت صورت و سپس انواع روش های لیفت گردن می پردازیم.

انواع روش لیفت صورت

در گذشته تنها از طریق جراحی امکان لیفت صورت وجود داشت. اما امروزه با استفاده از روش‌های مختلف غیرجراحی می‌توان با کم‌ترین درد و بدون دوران نقاهت عمل لیفتینگ را انجام داد. البته روش‌های غیرجراحی موقت بوده و باید هر چند وقت یک‌بار تمدید شوند. روش‌های غیرجراحی نیازی به بیهوشی، بستری در بیمارستان و ایجاد برش‌های عمیق ندارند.

در لیفت صورت به روش‌های مختلف می‌توان خطوط ریز، چین‌های عمیق، افتادگی پوست و فرورفتگی گونه‌ها را تا حدودی از بین برد. این روش‌ها عموما به کلاژن سازی پوست کمک کرده و سلول‌های پوستی را تحریک می‌کنند.

۱: لیفت صورت با تزریق ژل

یکی از اصلی‌ترین روش‌های لیفت غیرجراحی، لیفت صورت با تزریق ژل است. مواد تزریق شده در امتداد گونه‌ها، شقیقه، لب‌ها و زیر چشم حجم مناسبی ایجاد می‌کنند. با ایجاد حجم چین و چروک و فرورفتگی‌های پوست از بین می‌رود و باعث ایجاد پوستی جوان و شاداب می‌شود. پرکننده‌های پوستی از مواد مختلفی تشکیل شده‌اند. مواد شبه ژل مانند اسید هیالورونیک، اسید پلی لاکتیک یا هیدروکسیلاپاتیت کلسیم در این ژل‌ها وجود دارند. این مواد غنی از رطوبت بوده و باعث صافی پوست می‌شوند. ماندگاری ژل می‌تواند از ۶ ماه تا یک سال باشد. برخی از معروف‌ترین برندهای ژل با مجوز FDA عبارتند از:

 • Bellafill
 • Juvaderm
 • Restylane
 • Radiesse
 • Sculptra

۲: لیفت صورت با تزریق چربی

در این روش چربی از بدن خود شخص گرفته شده و در نواحی مورد نظر تزریق می‌شود. تزریق چربی یک روش نیمه تهاجمی است. در این روش سلول‌های چربی از نواحی دیگر بدن از طریق لیپوساکشن استخراج شده و به صورت تزریق می‌شود. با تزریق چربی حجم قسمت‌های مختلف صورت افزایش پیدا می‌کند. سلول‌های چربی با بافت صورت ادغام می‌شوند و برای چندین سال ماندگاری خواهد داشت.

۳: لیفت صورت با نخ

لیفت صورت با نخ یکی از روش‌های زیبایی پرطرفدار است. پزشک باید تجربه کافی داشته باشد، تا نخ را در نواحی مناسب قرار دهد. در غیر این صورت لیفت ظاهر طبیعی نخواهد داشت. در روش لیفت با نخ پوست به وسیله نخ‌های مخصوص به عقب کشیده شده و ظاهر پوست جوان می‌شود. این نخ‌ها علاوه بر کشیدن پوست به عقب به روند طبیعی جوانسازی کمک می‌کنند. در نواحی که نخ استفاده شده، کلاژن‌سازی پوست افزایش پیدا می‌کند. کلاژن در جوانسازی نقش حیاتی دارد.

۴: لیفت صورت با لیزر

از لیفت با لیزردرمانی برای ایجاد پوستی صاف استفاده می‌شود. این روش باعث تولید مجدد سلول‌های پوستی ‌شود. افرادی که بر اثر افزایش سن پوست ناصافی دارند، این روش را می‌توانند امتحان کنند. لیزردرمانی برای پوست‌هایی که در معرض آفتاب آسیب دیده یا به دلیل جای جوش و لک ناهموار است، توصیه می‌شود.

پزشک زیبایی با توجه به نیاز شخص نوع لیزر را مشخص می‌کند. لیزر باعث کلاژن‌سازی در لایه‌های زیرین پوست بدون آسیب به لایه‌های بالایی می‌شود. ممکن است، پزشک چند جلسه درمان با لیزر تجویز کند. نتایج حاصل از لیزردرمانی عموما تا چندین سال ماندگار است. بهبودی کامل تا چند روز طول می‌کشد و ممکن است، شخص کمی سوزش، قرمزی یا ورم را مشاهده کند.

۵: لیفت صورت با بوتاکس

بوتاکس در از بین بردن چین و چروک بسیار خوب عمل می‌کند. از بوتاکس بیشتر برای از بین بردن چین و چروک پیشانی، خطوط اخم و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم استفاده می‌شود. بوتاکس به طور موقت عضله مورد نظر را فلج می‌کند و باعث می‌شود ظاهر پوست صاف شود. بوتاکس با انسداد موقت سیگنال‌های عصبی و انقباضات عضلانی به رفع چین و چروک کمک می‌کند. نتیجه بوتاکس بلافاصله بعد از تزریق قابل مشاهده نیست. عموما یک تا دو هفته طول می‌کشد، تاثیر بوتاکس مشخص شود. ماندگاری بوتاکس به نسبت پایین بوده و حدود ۳ ماه دوام دارد.


۶: میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ از دیگر روش‌هایی است، که به رفع افتادگی پوست و صافی آن کمک می‌کند. در این روش پزشک با استفاده از سوزن‌های کوچک انرژی و گرمایی را به لایه‌های زیرین پوست می‌فرستد. این انرژی باعث تولید کلاژن و بافت پوستی جدید می‌شود. با استفاده از میکرونیدلینگ می‌توان زخم‌ها و لک‌های پوستی را نیز از بین برد. ممکن است، پزشک برای دستیابی به بهترین نتیجه چند جلسه میکرونیدلینگ را به شما توصیه کند.

پس از انجام میکرونیدلینگ ممکن است، کمی سوزش روی پوست صورت احساس کنید. همچنین قرمزی پوست برای چند روز باقی می‌ماند. ایجاد عفونت، روند بهبودی طولانی و ماندگاری جای زخم از عوارض نادر این روش هستند.

۷: هایفوتراپی (اولتراپی)

هایفوتراپی (HIFU) پیشرفته‌ترین فناوری مورد تایید FDA است. یکی از تکنیک‌های غیرتهاجمی لیفتینگ صورت است. در این روش از انرژِی اولتراسوند استفاده می‌شود. این انرژی به لایه‌های عمیق پوست نفوذ می‌کند و از این طریق باعث تحریک بافت پوست و افزایش تولید کلاژن می‌شود. این روش به نسبت دیگر روش‌های لیفت غیرجراحی گران‌تر است. نتیجه حاصل از اولتراپی بین چند ماه تا یک سال ماندگاری دارد. تنها یک جلسه درمان لازم است. عوارض آن کوتاه مدت بوده و احتمال مشاهده قرمزی و ورم وجود دارد. در موارد نادر تا چند روز کبودی و بی‌حسی در صورت احساس می‌شود.

معمولا دکتر زیبایی با توجه به سن مراجعه کننده، کیفیت پوست، وضعیت سلامت و روش‌های درمانی که قبلا استفاده شده، از روش‌های ترکیبی استفاده می‌کند.

۸: کربوکسی تراپی

در روش کربوکسی تراپی گاز CO2 در لایه‌های میانی پوست انتشار پیدا می‌کند. در این حالت اکسیژن رسانی در آن ناحیه کم می‌شود. کمبود اکسیژن مغز را تحریک کرده و خون و مواد مغذی را به قسمت مورد نظر می‌رساند. این روند باعث تشکیل کلاژن بیشتر و جوانسازی پوست می‌شود. پزشک متخصص زیبایی با توجه به نوع پوست ممکن است، بین یک تا چند جلسه در هفته و به مدت چند هفته این درمان را ادامه دهد.

۹: کرایولیپولیز

کرایولیپولیز یک روش انجمادی برای حل چربی اضافی است. اگر شخص چربی اضافی زیر چانه داشته باشد، پزشک پیش از انجام سایر روش‌های لیفت از کرایولیپولیز برای مشخص شدن خط فک استفاده می‌کند. این کار باعث می‌شود، اثر لیفتینگ بهتر دیده شود. این روش کاملا بدون درد است و در یک یا دو جلسه انجام می‌شود.

۱۰: لیفت صورت و گردن با جراحی (ریدیتکتومی)

لیفت صورت با جراحی نسبت به روش‌های دیگر قدیمی‌تر است. در این روش پوست صورت از هر دو طرف به سمت عقب کشیده می‌شود. بافت‌های زیر پوست در جراحی جابجا شده و افتادگی پوست از بین می‌رود. در انتها پیش از بخیه پوست اضافی برداشته می‌شود. عموما زمان لیفتینگ صورت، لیفت گردن (پلاتیسماپلاستی) هم انجام می‌شود. در این حالت افتادگی‌های پوست گردن هم از بین رفته و با پوست صورت یکدست می‌شود.

برش‌هایی که در عمل جراحی صورت ایجاد می‌شود، به تکنیک‌های مورد استفاده و انتظارات بیمار بستگی دارد. عموما برشی از قسمت شقیقه‌ها داخل موها به سمت پایین تا جلوی گوش و سپس پشت گوش ایجاد می‌شود. اگر فیس لیفت همراه با لیفت گردن باشد، جراح زیبایی برشی در قسمت چانه نیز ایجاد می‌کند. لیفت صورت با جراحی عموما ۲ تا ۴ ساعت طول می‌کشد. اگر سایر اقدامات زیبایی همزمان با لیفت انجام شود، مدت زمان عمل طولانی‌تر خواهد بود.

مینی لیفت صورت چیست؟

اگر شخص مسن بوده و نیاز به لیفت تمامی قسمت‌های صورت داشته باشد، لیفت کامل انجام می‌شود. اما برای افراد نسبتا جوان با چین و چروک‌های کمتر پزشک مینی لیفت صورت را پیشنهاد می‌دهد. در این روش برش‌ها کوچک بوده و فقط قسمت‌های خاصی از صورت را شامل می‌شود.

مزایای استفاده از روش عمل لیفت صورت چیست؟

لیفت صورت مزایای متعددی دارد. شما با اطلاع از این مزایا، انگیزه بیشتری برای استفاده از این روش درمانی پیدا می‌کنید. در ادامه به مزایای کشیدن پوست که توسط بنیاد آموزش و تحقیقات پزشکی مایو آمریکا اشاره می‌کنیم:

 • ازبین رفتن چین و چروک‌های سطحی و عمقی پوست صورت
 • ازبین رفتن افتادگی گونه در صورت
 • ازبین رفتن خط حزن در گوشه‌های لب
 • بهبود ظاهر پوست و جوانسازی
 • بهبود افتادگی خط فکی
 • ازبین رفتن غبغت و چروک‌های گردن
 • بهبود چروک‌های اطراف بینی
 • شادابی صورت به جهت تغییر فرم خط خنده

چه افرادی نمی‌توانند از لیفت صورت استفاده کنند؟

برای کلیه خدمات زیبایی خصوصا جراحی‌ها، افرادی وجود دارند که در لیست ممنوعه هستند. این افراد نباید از روش کشیدن پوست صورت برای جوانسازی یا برطرف کردن مشکلات صورت استفاده کنند.

افرادی که به هر دلیل ناچار به استفاده مکرر از داروهای رقیق کننده خون هستند، نباید از روش جراحی کشیدن پوست صورت استفاده کنند؛ زیرا ریسک هماتوم در آن‌ها بسیار بیشتر از سایرین است.

افرادی که دارای دیابت کنترل نشده و فشار خون بالا هستند نیز، نباید کشیدن پوست صورت با جراحی را انتخاب کنند.

افرادی که به هر دلیلی دچار عدم تقارن در صورت هستند، تنها درصورت تشخیص پزشک به برطرف کردن آن می‌توانند از این روش استفاده کنند. درغیر این‌صورت لیفت صورت هیچ کمکی به آن‌ها نخواهد کرد.

کارهایی که باید‌ قبل از جراحی لیفت صورت انجام دهید

معمولا پیش از انجام جراحی‌های مختلف، لازم است تا اقداماتی را برای آمادگی بیشتر و مشاهده نتیجه مطلوب‌تر از جراحی، انجام دهید. انجام دادن این کارها آمادگی خوبی برای دستیابی به بهترین نتیجه از جراحی لیفت صورت ایجاد می‌کند. این کارها شامل موارد زیر است:

 • سابقه پزشکی کاملی برای خودتان تهیه کنید و پزشک متخصص را در جریان آن قراردهید.
 • درخصوص سابقه مصرف الکل، مواد مخدر، سیگار و قلیان با پزشکتان صحبت کنید.
 • تمامی داروهایی که درحال استفاده از آن‌ها هستید را برای پزشک متخصص‌تان لیست کنید.
 • به دستور پزشک، از تمامی زوایای صورت‌تان عکاسی کنید، به‌گونه‌ای که فرم استخوان، برجستگی‌ها، چربی‌ها و پوست‌های شل شده به خوبی مشخص باشد.
 • تمامی انتظارات‌تان از کشیدن پوست صورت را لیست کنید.
 • مصرف رقیق کننده خون، مصرف الکل و دخانیات را دو هفته قطع کنید.
 • صورت‌تان را شیو کنید و هیچ مو یا ریشی روی آن باقی نگذارید.
 • برای انجام جراحی، حتما از شب قبل ناشتا باشید.
 • گن مخصوص لیفت صورت تهیه کنید تا پس از جراحی فورا استفاده از آن را شروع کنید.
 • لباس دکمه دار و راحت تهیه کنید تا هیچ فشار و کششی روی پوست ایجاد نکنید.
 • در روز جراحی همراه داشته باشید تا برای انجام کارهای لازم کمک‌تان کند.
 • برای استراحت کافی و طی کردن دوران نقاهت، مرخصی بگیرید و شرایط را برای طی کردن آن فراهم کنید.
سوالی دارید ؟ با من صحبت کنید
ارسال